Rzut okiem - lipiec
Rzut okiem - lipiec
Elum, lipiec 2014

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca. Na deser - przypadkowy link gratis.

[10 LIPCA] SHADOW OF NEBULA, TRANSMIGRATION, STEAMPUNKER...

Polskojęzyczni twórcy nie zwalniają tempa. Nowe przygodówki "made in Poland" wyrastają ostatnio jak grzyby po deszczu. Niektóre dopiero kiełkują, inne powoli zaczynają dojrzewać...

Do tych dojrzewających śmiało zaliczyć można Steampunkera (początkowo - Robotica). Ta powstająca w studiu Telehorse (nawiasem mówiąc, świetny pomysł na nazwę i logo) dwuwymiarowa przygodówka z akcją osadzoną w - jak sugeruje tytuł - mocno steampunkującym świecie, ma ukazać się jeszcze latem br. W oczekiwaniu na premierę, za pośrednictwem atrakcyjnej strony oficjalnej obejrzeć można m.in. trochę screenów i trailer. Więcej materiałów video dostępnych jest na YouTube tudzież na Vimeo.

Coraz więcej dzieje się w świecie Transmigration: Into Darkness Peering. Od początku lutego na dobre ruszyła elegancka strona internetowa, z której niestety nadal niewiele można się na temat Transmigration dowiedzieć, ale na szczęście wielu rzeczy można się nie-dowiedzieć. Jak "informuje" oficjalna strona w Transmigration nie będzie w pełni trójwymiarowego środowiska, zaawansowanej AI, akcji, walki, broni... będzie za to mnóstwo deszczu i bohater - Joseph - poruszający się na wózku inwalidzkim.

Nie próżnuje też zespół Bisonia (wcześniej - Kettleslayer) pracujący nad Shadow of Nebula. Redakcja nowinkowała o grze już latem ubiegłego roku. Dziś warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że gra trafiła kilka dni temu na Steam Greenlight, gdzie obejrzeć można również jej wczesny zwiastun. Planowana data premiery to w chwili obecnej, podobnie jak w przypadku Transmigration, pierwszy kwartał 2015.

[14 LIPCA] INFAMOUS QUESTS' QUEST FOR INFAMY LICZY NA SŁAWĘ

Quest for Infamy - quest wzorowany na questach Sierry z serii Quest for Glory (tych "dyskietkowych", do Shadows of Darkness włącznie) od czwartku dostępny jest w sprzedaży w wybranych sklepach internetowych (lista sklepów dostępna jest np. na stronie gry). Ta przygodówka z domieszką elementów RPG (w strawnych proporcjach) jest komercyjnym debiutem grupy Infamous Quests - znanej wcześniej za sprawą darmowych, nieoficjalnych remake'ów bardziej klasycznych przygodówek Sierry (Space Quest II oraz jednej z wersji King's Quest III). Warto wspomnieć, że Quest for Infamy jest bodaj jedyną na dzień dzisiejszy przygodówką, która "zarobiła" na Kickstarterze... podwójnie. W połowie 2012 roku twórcy pozyskali ponad 60 tysięcy dolarów na produkcję. Wiosną tego roku udało się zebrać 15 tysięcy na bogato ilustrowany hint/art book.

[14 LIPCA] SUBJECT 13 PRÓBUJE SZCZĘŚCIA NA KICKSTARTERZE

Od tygodnia na Kickstarterze o swoje 40 tys. dolarów walczy nowa gra Paula Cuisseta - Subject 13. Tak, tego samego Paula Cuisseta, który na przełomie lat 80-tych i 90-tych przyczynił się do sukcesu przygodówek Future Wars, Cruise for a Corspe oraz nie mniej przygodowej (przynajmniej jeśli chodzi o treść/fabułę) platformówki Flashback. Ówczesne gry Cuisseta były na swój sposób innowacyjne, późniejsze już trochę mniej. Jego ostatnie przedsięwzięcia, tworzone pod szyldem VectorCell - survival horror Amy oraz ubiegłoroczny remake Flashbacka - niestety nie wypaliły. Cóż, może Subject 13 okaże się projektem szczęśliwszym. Może "13" w tytule nie przyniesie pecha i pod skrzydłami Microids Paul Cuisset odzyska formę sprzed lat.

[16 LIPCA] SEQUEL INHERIT THE EARTH PRÓBUJE PO RAZ DRUGI

Pierwszą Inherit the Earth stworzyła dwadzieścia lat temu niezapomniana The Dreamers Guild. Druga część od kilku lat próbuje powstać pod szyldem Wyrmkeep Entertainment - firmy założonej po 2000 roku przez kilkoro byłych pracowników The Dreamers Guild, w tym autora Inherit the Earth.

Inherit the Earth 2 trafiła na Kickstartera już w ubiegłym roku. Autor/autorzy liczyli wówczas na to, że zdołają zebrać potrzebną sumę bez większego wysiłku (tj. za pomocą kilku szkiców koncepcyjnych). Nie wyszło, w związku z czym Kickstarter, który ruszył w dniu dzisiejszym pokazuje nieco więcej gry w grze (sceny z wczesnego dema). Jeśli tym razem uda się zebrać wymagane minimum Inherit the Earth: Sand and Shadows ma szansę na premierę w przyszłym roku.

[19 LIPCA] NELLY COOTALOT SIĘ PRZEPROWADZIŁA

Pamiętacie jeszcze Nelly Cootalot? Tak, tą samą, która wystąpiła w jednej z najlepszych przygodówek freeware 2007 roku (podobno wkrótce doczeka się polskiej wersji), a w roku ubiegłym udało się jej zebrać 20 tys. dolarów na kolejną, pełną przygód wyprawę. Cóż, od ubiegłego roku trochę się pozmieniało. Nelly Cootalot 2/II zrezygnowała z wsparcia Adventure Game Studio na rzecz popularnego silnika Unity. Dzięki temu m.in. oglądać można ją będzie w wyższych rozdzielczościach - do 1920x1080 włącznie. Wczoraj Nelly trafiła też na Steam Greenlight. Niezdecydowani, którzy wciąż zastanawiają się czy warto na nią zagłosować powinni czym prędzej obejrzeć nowy zwiastun lub zaktualizowaną przystań internetową.

PRZYPADKOWY LINK GRATIS

Marcin Drews opowiada o Magritte w TVP Info. Redakcja testowała!

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.