Rzut okiem - wrzesień
Rzut okiem - wrzesień
Elum, wrzesień 2014

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca. Na deser - przypadkowy link gratis.

[4 WRZEŚNIA] AUTOR DOWNFALLA PRACUJE NAD DOWNFALLEM

Remigiusz Michalski, jak większość niezależnych twórców gier przygodowych polskiego pochodzenia, jest przez rodaków właściwie niezauważany. Trudno się dziwić, że nie zdecydował się wydać swoich dotychczasowych gier - Downfall oraz The Cat Lady - po polsku. Downfall doczekała się w polskojęzycznym internecie zaledwie jednej recenzji (a wśród recenzujących/komentujących same znajome ksywki/nazwiska). Wstyd, że do tej pory nie ukazała się recenzja na Przygodoskopie...

Na szczęście Remigiusz nie musi zaprzątać sobie głowy niewielkim zainteresowaniem ze strony polskich graczy. Jego myśli od pewnego czasu zajmuje za to remake Downfalla, do złudzenia przypominający wyglądem The Cat Lady. Premiera tej nowej wersji zaplanowana została na pierwszy kwartał przyszłego roku.

[4 WRZEŚNIA] AUTORZY PATHOLOGIC PRACUJĄ NAD PATHOLOGIC

Rosyjskie przygodówki to temat zazwyczaj bolesny. Swego czasu (mniej więcej w latach 2000 - 2010) wyrastały jak grzyby po deszczu, rozmnażały się jak króliki itp. Innymi słowy, powstawało ich zatrzęsienie. Dlaczego większość nigdy nie została wydana poza granicami Rosji? Odpowiedź jest bardzo prosta. Bo są żenujące. Choć wiele z nich wygląda bardzo ładnie na screenach i bazuje na ciekawych pomysłach (rosyjski folklor itp.), w gruncie rzeczy prawie wszystkie trzymają równy, niski poziom Jazza i Fausta, Midnight Nowhere czy Dead Mountaineer's Hotel. A co z wyjątkami? Była kultowa Rura (pełna niespodzianek), były sobie Myszki oraz Sublustrum. Ale to wszystko pojedyncze strzały firm, które nie zawsze trafiały do celu. Najbardziej konsekwentna w swoich działaniach jest chyba Ice-pick Lodge...

Dziś ten moskiewski zespół, który od dekady tworzy właściwie wyłącznie gry warte zagrania (choć na pewno nie dla wszystkich), postanowił wrócić do korzeni. Na anglojęzycznego Kickstartera trafił właśnie remake pierwszej gry Ice-pick Lodge. Nowa wersja Pathologic ma być wolna od niedoskonałości pierwowzoru, za to równie odważna. Z zebraniem wymaganych 250 tys. dolarów nie powinno być większych problemów. W ciągu kilku godzin udało się zebrać już ponad 25 procent sumy.

[12 WRZEŚNIA] STEAMPUNKER - STEAMPUNK PO POLSKU

O polskim Steampunkerze wspominałem ostatnio mniej więcej dwa miesiące temu. Tym razem dodam tylko, że gra już się sprzedaje. Tak! Można ją kupić! Trochę szkoda, że jedynie w wersji na tablety. Wolałbym zagrać w Steampunkera na moim laptopie.

[12 WRZEŚNIA] IQ PUBLISHING - Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI

Firma IQ Publishing postanowiła z impetem "wrócić" do lubianej serii The Adventure Collection. Nie jest to, wbrew pozorom, powrót z długiej i dalekiej podróży, bo przecież ostatnie gry z serii ukazały się stosunkowo niedawno. Za to tym razem, dla odmiany, padło na przygodówki produkcji włoskiej. Na dziś zaplanowana została polska premiera Face Noir, a już wkrótce polscy gracze będą mieli okazję poznać tajemnice obu epizodów Shadows on the Vatican. Naturalnie również po polsku.

[12 WRZEŚNIA] KAPITAN ODVAGA ZNÓW POLEGŁ

Po dwóch miesiącach od startu drugiego Kickstartera drugiej części Kaptain Brawe (pierwszy był w maju/czerwcu) kickstarterowy licznik nie przekroczył nawet okrągłych 50 tys. dolarów. Nie pomogło zaangażowanie w projekt "gwiazd" (Steve Ince, Bill Tiller). Nie pomogła też darmowa mini-przygodówka (An Unexpected Intermission). Kapitan Odvaga poległ po raz drugi. Czy wystarczy mu odwagi aby spróbować po raz trzeci?

[20 WRZEŚNIA] DOG MENDONCA & PIZZA BOY NADAL W PRODUKCJI

Spostrzegawczy czytelnicy Przygodoskopu zauważyli na pewno, że już parę lat temu zwróciliśmy uwagę na ten nieco przydługi tytuł. The Interactive Adventures of Dog Mendonca & Pizza Boy ma być komputerową adaptacją komiksu opowiadającego o przypadkach pewnego podstarzałego wilkołaka oraz jego młodszego, niewilkołaczego towarzysza. Być może już wkrótce zrobi się o grze nieco głośniej, twórcy planują bowiem dofinansować ją za pośrednictwem Kickstartera. Garść podstawowych informacji, w tym nowe screeny na razie znaleźć można przede wszystkim na oficjalnej stronie.

[29 WRZEŚNIA] KUP SOBIE WŁASNĄ KLĄTWĘ WĘŻA

Polska wersja piątej, kickstarterowej części znanej i lubianej serii pt. Circle of Blood (czy jakoś tak) jest już dostępna do pobrania (za niewielką opłatą, naturalnie) ze strony polskiego dystrybutora (lub, taniej, ze sklepu gram.pl - dzięki, Jackowsky). Lepiej późno niż później.

[29 WRZEŚNIA] KUP ZAGINIĘCIE ETHANA CARTERA

Pamiętacie jak zaginął Jason Mars? Zaginięcie Ethana Cartera wygląda na pierwszy rzut oka nieco podobnie. Gra polskiej załogi The Astronauts bez wątpienia ma w sobie coś z megaprodukcji Quantic Dream. Choć chyba bardziej niż z Heavy Rain, kojarzyć się może z Beyond (Dwie Dusze). Na podobnych, paranormalnych wątkach opiera się też fabuła wydanej kilka miesięcy temu Murdered (Śledztwo zza grobu). Pierwszoosobowa, spacerowa atmosfera z kolei przywodzi na myśl Dear Esther, Gone Home itp.

Zaginięcie Ethana Cartera to debiut The Astronauts, przy czym trzon tego zespołu stanowią nie debiutanci, lecz rasowi weterani, którym przewodzi Adrian Chmielarz (tak, ten sam Adrian Chmielarz, który w latach 90-tych współtworzył m.in. Teenagenta oraz Księcia i Tchórza). Zaginięcie Ethana Cartera można kupić od piątku m.in. za pośrednictwem sklepów CDP.pl oraz GOG.com. Dostępna jest też wersja pudełkowa... wymagająca niestety konta w serwisie Steam. Innymi słowy, edycja pudełkowo-fizyczna wymaga stałego dostępu do internetu, a wersja cyfrowo-elektroniczna nie. Nowinkujący próbuje to zrozumieć, ale nie potrafi. Widocznie jest głupi.

P.S. Warto pamiętać, że realistyczne, trójwymiarowe lokacje gry powstały w oparciu o polskie plenery. Autorzy wykorzystali tu tzw. fotogrametrię (w skrócie - "skanowanie" terenu). Dla jeszcze lepszego efektu, do edycji pudełkowej dołączony został album zestawiający rzeczywiste plenery z ich wirtualnymi odpowiednikami (kilka zdjęć nieoficjalnych, zrobionych przez pana internautę, można porównać tutaj). Szkoda tylko, że te misternie odtworzone krajobrazy udają w grze plenery... amerykańskie.

[30 WRZEŚNIA] KUP ZBRODNIĘ I KARĘ JUŻ DZIŚ

Kolejna wirtualna przygoda Sherlocka Holmesa i jego wiernego Watsona (nie mylić z Raskolnikowem) doczekała się w dniu dzisiejszym premiery. Co ważne, równolegle z edycją międzynarodową gra trafiła do sprzedaży również w Polsce. Co więcej, to już trzecia w ostatnich dniach przygodówka wydana przez CD Projekt. Bo jak już wydają przygodówki - to na całego.

Zbrodnia i kara dostępna jest naturalnie przede wszystkim w wersji PC (najtaniej, podobno, w sklepie.gry-online.pl), przy czym z myślą o mniej skomputeryzowanych, za to bardziej ukonsolowionych graczach przygotowane zostały też (kon)wersje dla Sony PlayStation 3 i PlayStation 4 oraz, analogicznie, dla młodszej i starszej konsoli Microsoftu - Xbox One i Xbox 360.

PRZYPADKOWY LINK GRATIS

Tak, to zwyczajny dzień (za blogiem Tetelo) w domu Jane Jensen i Roberta Holmesa. Jest też Raleigh.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.