Rzut okiem - styczeń
Rzut okiem - styczeń
Elum, styczeń 2015

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca, wcześniej publikowanych na najbliższym forum (pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta).

[12 STYCZNIA] RESIDUALVM KONTRA SCUMMVM

ResidualVM się rozwija. Program, który przez ponad dekadę istniał tylko po to, by emulować na nowych komputerach Grim Fandango i Escape from Monkey Island (te dwie przygodówki LucasArts, których nie obsługuje pokrewny ScummVM) doczekał się nowej wersji (oznaczonej cyframi 0.2.0). Najważniejszą zmianą w stosunku do wersji poprzedniej (0.1.1) jest oczywiście obiecywana już od pewnego czasu pełna kompatybilność z Mystem III. Nie lubicie Mysta? Nic nie szkodzi. ScummVM od wczoraj współpracuje z... Zork Nemesis i Zork: Grand Inquisitor.

[18 STYCZNIA] PAPETURA - POLSKA ODPOWIEDŹ NA SAMOROSTA

Pan Ścinek oraz jego wierny towarzysz - ślimakot Skrawek - to moi nowi idole. Rzadko spotyka się tak charyzmatyczną i sympatyczną makulaturę. Na pewno nie można napisać o nich, że są bohaterami papierowymi i płaskimi... Albo może można... Nieważne...

Na dzień dzisiejszy ważne jest przede wszystkim to, że do premiery papierowej Papetury został jeszcze co najmniej rok. Za to już całkiem niedługo ruszyć ma oficjalna zbiórka na Indiegogo. Zapewne ma wspomóc prace nad łatwopalnym światem gry. Warto pamiętać przy tym, że nad Papeturą pracują Polacy. Na czele z Tomaszem Ostafinem - autorem m.in. darmowej Mosquito & Cow.

[24 STYCZNIA] STARR MAZER - HYBRYDA JAKIEJ JESZCZE NIE BYŁO

Przyznam się do czegoś. Chyba jeszcze nigdy nikomu o tym nie mówiłem. Nawet najbliższej rodzinie. Uwaga! Zaczynam! Wstydzę się trochę. Nie będziecie się śmiali? OK, zacznę jeszcze raz. Oto mój sekret: Nigdy nie przepadałem za grami z gatunku shoot'em up... Ufff. Udało się. Wyrzuciłem to z siebie. Od razu mi lepiej. W takim razie może, korzystając z okazji przyznam się do czegoś jeszcze: Mam ogromną ochotę zagrać w Starr Mazer!

Po obejrzeniu pierwszego, całkiem dynamicznego zwiastunu uświadomiłem sobie, że chyba uwielbiam hybrydy shoot'em up z point & click. A scena widoczna powyżej zasługuje na Oscara w kategoriach "Najlepsze piksele" oraz "Najlepsza aktorka pierwszoplanowa z dużymi... pikselami". Naturalnie raczej nie w tym roku. Starr Mazer dopiero powstaje, na chwilę obecną walczy na Kickstarterze. Zespół Imagos Softworks wstępnie zaplanował premierę gry na wiosnę 2016.

[27 STYCZNIA] GRIM FANDANGO WRACA DZIŚ, FAHRENHEIT POJUTRZE

Szkoda czasu na nowinki, gdy można już ściągać, instalować i grać w odrestaurowaną wersję Grim Fandango!

Szkoda czasu tym bardziej, że podobno pojutrze do sprzedaży trafić ma nie mniej odrestaurowany Fahrenheit. Tak przynajmniej sugeruje pewna enigmatyczna (na razie) strona dostępna pod adresem achillingfeeling.com

[30 STYCZNIA] WARCRAFT ADVENTURES PO RAZ OSTATNI

Długo trzeba było czekać na dwunasty i trzynasty odcinek "plejsru" Warcraft Adventures: Lord of the Clans. Szczęśliwy kolekcjoner, posiadacz w pełni grywalnego builda tej nigdy nie wydanej przygodówki firmy Blizzard, niespodziewanie udostępnił ostatnio na swoim kanale finalne kilkadziesiąt minut zmagań z grą, zaczynając dokładnie od miejsca, w którym przerwał nagrywanie przed trzema laty.

Te dwa odcinki są zarazem niepodważalnym dowodem na to, że anulowana w 1998 roku gra była praktycznie kompletna, niemal gotowa na premierę. W zaprezentowanej wersji brakuje tylko cutscenek, pojedynczych animacji i głosów postaci w dosłownie paru sytuacjach. Pozostaje nadzieja, że w czasach gdy nikogo nie dziwią już nowe gry w stylistyce retro, może i firma Blizzard zdecyduje się dokończyć i wydać swoją jedyną w historii przygodówkę. Będzie od razu w wersji zremasterowanej.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.