Rzut okiem - luty
Rzut okiem - luty
Elum, luty 2016

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca, wcześniej publikowanych na najbliższym forum (pierwsza, druga, trzecia).

[21 LUTEGO] ANNA, HERKULES I REMAKE PRZYGODÓWKI

...czyli krótko o grach, których nie łączy absolutnie nic. Poza tym, że zostały ostatnio wydane po polsku. A właściwie to nie wszystkie.

Anna's Quest zaczynała przed laty jako krótkometrażowowo-freeware'owa Anna's Room. Jak w przypadku wielu podobnych projektów, był to jednak etap bardzo przejściowy. Z czasem Anna zaczęła się poszerzać, rozrastać. Aż w końcu w połowie 2012 roku autor postanowił wydać samodzielnie pierwszy rozdział komercyjnej już wtedy gry (pt. Anna's Quest: Winfriede's Tower). Sporo przygodówek w tym momencie kończy swoją karierę (drugi rozdział/odcinek nigdy nie powstaje), ale Annie się udało. Dokończeniem pozostałych rozdziałów zainteresowała się bowiem firma Daedalic Entertainment. Kompletna wersja Anna's Quest ostatecznie trafiła do sprzedaży w ubiegłym roku, a od ubiegłego tygodnia dostępna jest również w wersji polskiej. Tymczasem na oficjalnej stronie gry znaleźć można m.in. anglojęzyczny prolog (pozostałość po pierwotnej Anna's Room) oraz... kompletnie nie związany z tematem Egress.

The A.B.C Murders to kolejna przygodówka na motywach twórczości Agathy Christie z wirtualnym Davidem Suchetem w roli głównej. Niestety David Suchet znowu nie przemawia głosem Davida Sucheta (ten dokuczliwy objaw występował już w Evil Under the Sun). Sprawnie posługuje się za to polskimi napisami (również w wersjach konsolowych).

Downfall to z kolei remake pierwszej gry Remigiusza Michalskiego (tak, tej zatytułowanej Downfall). Nie zmienił się tytuł, zmieniło się za to sporo innych rzeczy. W tym oprawa graficzna - tym razem bardzo w stylu The Cat Lady. Do kupienia m.in. w sklepie GOG

[21 LUTEGO] FIREWATCH - PODOBNIE JAK OXENFREE

Firewatch to już druga, po wydanej w ubiegłym miesiącu Oxenfree, nie-klasyczna przygodówka stworzona przez ludzi związanych kiedyś z Telltale Games [firmą założoną przez ludzi powiązanych niegdyś z LucasArts (firmą założoną przez ludzi wywodzących się z...)].

Chwilami trudno uwierzyć, że Firewatch i Oxenfree powstawały niezależnie od siebie. Obie gry przenoszą gracza w dzikie ostępy. W obu czas jakby zatrzymał się w latach osiemdziesiątych. W obu bohaterowie komunikują się za pomocą radia. Można odnieść wrażenie, że Firewatch i Oxenfree różnią się przede wszystkim dwoma szczegółami. Tylko jedną z nich projektował Jake Rodkin. I tylko jedna sprzedawana jest razem z... lodówką turystyczną.

[29 LUTEGO] PETKA - (Z)ANGIELSZCZONY I (Z)REMASTEROWANY

Petka? Przypadki towarzysza Petki (nie mylić z Petko) to przede wszystkim jedna z najpopularniejszych rosyjskich gier/serii przygodowych. Od 1998 do 2009 roku doczekała się w sumie dziewięciu pełnometrażowych odcinków. Problem w tym, że do niedawna wszystkie one dostępne były wyłącznie w rosyjskiej wersji językowej (cóż, podobnie jak kilkadziesiąt innych rosyjskich przygodówek).

Petka po angielsku? To nieco niespodziewane. Od mniej więcej dwóch lat twórcy nieśmiało próbują zainteresować serią graczy anglojęzycznych. Zaczęli od przetłumaczenia i konwersji na urządzenia przenośne pierwszej i drugiej części. W tym roku postanowili wydać przetłumaczoną pierwszą część również na PC - gra pt. Red Comrades Save the Galaxy od lutego dostępna jest na Steamie. Warto wspomnieć, że nie jest to zwykła reedycja. Aby bezbłędnie współpracować z najnowszymi konfiguracjami gra została zaprogramowana praktycznie od zera (na silniku Unity). Nie zmieniła się przy tym oprawa audiowizualna. Zachowany został nawet oryginalny rosyjski dubbing. Bardzo rozsądnie. Petka mówiący po angielsku brzmiałby pewnie trochę jak Vader po czesku. Albo Krtek po niemiecku.


Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.