Rzut okiem #111
Rzut okiem - wrzesień
Elum, wrzesień 2017

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca, wcześniej publikowanych na najbliższym forum (pierwsza, druga, trzecia).

[15 WRZEŚNIA] TRÜBERBROOK - MIASTECZKO Z UMLAUTEM

Harold Halibut (powyżej) nie wygląda na szczęśliwego. Najwidoczniej tuż przed chwilą dotarło do niego, że po piętach depcze mu poważna konkurencja.

Trüberbrook to kolejna, po Haroldzie, niemiecka przygodówka tworzona w większości poza komputerem. Na wirtualny świat gry składają się wykonane ręcznie makiety, które po sfotografowaniu/zeskanowaniu poddawane są niewielkiej obróbce graficznej. Tytułowe Trüberbrook to fikcyjne miasteczko, położone u podnóża Alp, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Dokładnie jak w Thimbleweed Park.

Trüberbrook powstaje pod szyldem Bildundtonfabrik - zespołu realizującego m.in. programy telewizyjne, filmy reklamowe i krótkometrażowe (np. wykorzystujący animację poklatkową Concerning Dinosaurs), a czasem również... przygodówki na motywach niemieckich programów rozrywkowych (Game Royale i Game Royale 2).

Produkcja Trüberbrook ruszyła w 2015 roku. Wersja z lutego 2016 prezentowała się mniej więcej tak:

Poniżej, dla porównania - parę screenów tegorocznych, pomiędzy zdjęcia zza kulis (kliknij, aby powiększyć):

I coś do poczytania - najnowszy numer lokalnej gazety po niemiecku lub po angielsku, dla turystów zza granicy.

[17 WRZEŚNIA] CYANIDE & HAPPINESS - 300 TYSIĘCY W 3 DNI

Kickstarterowa bańka to już bez wątpienia przeszłość. Z roku na rok spada liczba projektów przygodówkowych, które udaje się w ten sposób dofinansować, o czym ostatnio na własnej "skórze" przekonał się plastelinowy Harold Halibut.

To już nie te czasy, gdy w ciągu kilku godzin można było zebrać 2 miliony dolarów na produkcję przygodówki na motywach... internetowego komiksu. W 2017 roku adaptacja innego internetowego komiksu musi zadowolić się marnymi 300 tysiącami zebranymi dopiero po paru dniach.

Trzeba przyznać, że autorzy Hiveswap i Cyanide & Happiness zsynchronizowali się idealnie. Podczas gdy ta druga zarabia na Kickstarterze (do 5 października), Hiveswap po wielu przygodach wreszcie trafia do sklepów (od piątku na Steamie dostępny jest Act 1).

PS. Zagrałbym w przygodówkę zrobioną z Chapsa. ;)

[30 WRZEŚNIA] FILM O INFOCOM ZE ŚCINKÓW Z GET LAMP

Mniej więcej 7 lat po premierze filmu Get Lamp (na YouTube) jego autor - Jason Scott (Sadofsky) - udostępnił (także na YouTube) średniometrażowy dokument pierwotnie dołączony do oryginalnego wydania DVD, w całości poświęcony legendarnej firmie Infocom. Trwający ok. 45 minut materiał składa się ze ścinków wywiadów nagranych pomiędzy 2006 a 2008 rokiem.

Niestety, podobnie jak Get Lamp, film o Infocom konsekwentnie pomija wątek przygodówek tekstowych ilustrowanych. Nie wspomina nawet słowem o Leather Goddesses of Phobos 2: Gas Pump Girls Meet the Pulsating Inconvenience from Planet X. Na szczęście nie ignoruje twórców, którym oprócz tekstówek zdarzało się projektować przygodówki graficzne. W filmie występują m.in. (w kolejności pojawiania się na ekranie) - Brian Moriarty, Mike Berlyn, Steve Meretzky, Douglas Adams (materiały archiwalne) i Bob Bates.


Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.