Rzut okiem #135 na 20 seriali telewizyjnych, gdyby były przygodówkami
20 seriali telewizyjnych, gdyby były przygodówkami
Elum, 7 maja 2024

Tym razem przegląd może nieco inny niż zwykle (tj. niż oba poprzednie), bo w całości poświęcony przygodówkom... zmyślonym. Według pomysłów dwóch grafików - Andrew Scaife'a i Gustavo Viselnera - którzy szczególnie upodobali sobie rysowanie scen z popularnych seriali w stylu typowym dla przygodówek z pierwszej połowy lat 90.

Więcej podobnych niby-screenów z gier, które nie miały sposobności zaistnieć, zmieściło się w tej oto galerii (spis seriali, które miały więcej szczęścia, znajduje się jak zawsze tutaj).

MIASTECZKO TWIN PEAKS

Serial Davida Lyncha dopiero przy okazji nakręconego po 25 latach przerwy sezonu 3 doczekał się adaptacji, którą można zakwalifikować do gatunku przygodówek. Twin Peaks VR nie ma jednak interfejsu wyglądającego jak lustrzane odbicie SCUMM.

Poniżej interpretacja sceny z odcinka 3 (zatytułowanego "Episode 2"), w którym agentowi Cooperowi przyśniła się Laura Palmer i człowieczek w czerwonym garniturze; w zagadkowym czerwonym pokoju.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Episode 2"

PRZYJACIELE

Ross właśnie zamierza udowodnić szczerość swych uczuć do tzw. Rachel, wypijając szklaneczkę wytopionego tłuszczu. Tymczasem Joey (po lewej) odgrywa się na Chandlerze, który schował mu całą bieliznę, zakładając wszystkie jego ubrania; jednocześnie.

Andrew Scaife; odcinek pt. "The One Where No One's Ready"

BUFFY: POSTRACH WAMPIRÓW

W poniższej scenie, aby posunąć akcję do przodu, tytułowa bohaterka musi porozmawiać z przyjaciółką Willow, która na szkolny bal przebrała się, nieco niefortunnie, za eskimoskę.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Inca Mummy Girl"

GILMORE GIRLS

Główne bohaterki biorą udział w całodobowym maratonie tanecznym, w trakcie którego każdy z uczestników ma przy sobie żółtą kartkę uprawniającą do krótkich przerw, do wykorzystania w wybranym momencie. Może by np. napić się kawy, którą prowadzona bohaterka ma już nawet w kieszeni.

Andrew Scaife; odcinek pt. "They Shoot Gilmores, Don't They?"

FIREFLY

Pojawiający się w epizodycznej roli sprzedawca używanych statków kosmicznych, w zachowaniu i gestykulacji do złudzenia przypomina handlarza używanymi łajbami Stana - zwłaszcza z czasów The Secret of Monkey Island.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Out of Gas"

BOGACI BANKRUCI

Jak wzbogacić się na stoisku z mrożonymi bananami? Raczej nie poprzez wyrzucanie niesprzedanych bananów do stojącego obok kosza. To dobry sposób co najwyżej na rychłe bankructwo.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Top Banana"

COMMUNITY

Grono bohaterów nie spocznie, dopóki nie odnajdzie zaginionego długopisu. Gdy nawet rewizja osobista nie przynosi efektu, pozostaje im już tylko posunąć się do ostateczności - nożyczkami rozciąć i przeszukać gips na nogach Pierce'a.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Cooperative Calligraphy"

PARKS AND RECREATION

Ben Wyatt wizytuje siedzibę start-upu Entertainment 720 założonego przez kolegów z pracy, którzy nieco się przeliczyli inwestując większość swojego budżetu w wystrój, biurową rekreację i promocyjne iPady.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Ron and Tammys"

U NAS W FILADELFII

Charlie, Dee, Mac i Dennis z nieskrywaną dumą tłumaczą Frankowi Reynoldsowi zasady wymyślonej przez siebie najlepszej gry barowej na świecie.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Chardee MacDennis: The Game of Games"

AMERICAN HORROR STORY

Czarownica Myrtle Snow została już przywiązana do pala i oblana benzyną. Aby spłonęła żywcem należy jeszcze tylko użyć na strużce benzyny zapalonego uprzednio papierosa.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Burn, Witch. Burn!"

UNBREAKABLE KIMMY SCHMIDT

Niezłomna Kimmy Schmidt co prawda nie zagrała nigdy w przygodówce klasycznej, ale może pochwalić się rolą w pojedynczym odcinku/filmie interaktywnym - Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs the Reverend - dystrybuowanym przez Netflixa.

Nie mniej ważnym wydarzeniem w życiu Kimmy była praca w charakterze operatorki korby tajemnic.

Andrew Scaife; odcinek pt. "Kimmy Gets a Job!"

CUDOWNE LATA

Kevin i Winnie umawiają się na swoją pierwszą randkę. Nie wiedząc jeszcze, jak potoczą się ich losy w kolejnych latach nastoletniego życia. Ani jak skończą ich bliscy; np. że starszy brat Kevina - Wayne - w 1993 roku zostanie królem trolli w Return to Zork.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "Swingers"

ŚWIAT WEDŁUG BUNDYCH

Przygodówka point & click Married... With Children ostatecznie nigdy nie powstała, ale tym razem było całkiem blisko. Na przełomie lat 80. i 90. pracowała nad nią firma ShareData, specjalizująca się w produkcji gier na licencjach popularnych telewizyjnych... teleturniejów.

Poniżej - głowa rodziny Al Bundy jak zwykle dokucza zaprzyjaźnionej sąsiadce Marcy.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "Tooth or Consequences"

BAJER Z BEL-AIR

Młody Will Smith wskazuje taksówkarzowi kierunek do rezydencji bogatego wujka, gdzie mieszkać będzie przez kolejnych 6 lat/sezonów. Warto wspomnieć, że drugoplanową rolę babci głównego bohatera (i jego kuzynostwa) zagrała w serialu Virginia Capers - także narratorka Gabriel Knight: Sins of the Fathers.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "The Fresh Prince Project" i czołówka

KRONIKI SEINFELDA

Przygodówkową adaptację sitcomu znanego u nas pod tytułem "Kroniki Seinfelda" kilka lat temu na poważnie rozważał autor Paradigm Jacob Janerka.

Tymczasem, na poniższym fikcyjnym screenie, sąsiad Jerry'ego Seinfelda właśnie przegrywa zakład o to, kto z bohaterów (i bohaterek) dłużej wytrzyma bez... masturbacji.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "The Contest"

FARGO

Nie zważając na obserwujących budynek agentów FBI, niejaki Malvo zaraz wejdzie do środka i dokona egzekucji na członkach lokalnej mafii. Zwyczajny dzień w Fargo w Minessocie.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "Who Shaves the Barber?"

NARCOS

Podobnie jak w "Fargo", również w przygodówce na motywach serialu "Narcos" elementy zręcznościowe byłyby w pełni uzasadnione.

Niżej - scenka rodzajowa z życia kolumbijskich sprzedawców płodów rolnych.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "Descenso"

ZADZWOŃ DO SAULA

Bracia bliźniacy, którzy próbują dorobić się na prowokowaniu wypadków i wyłudzaniu odszkodowań, źle ocenili swoją kolejną ofiarę. Nie wpadli na to, że kierowcą zdezelowanego Suzuki za 200 dolarów będzie sam Jimmy McGill.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "Uno"

WESTWORLD

Wruszająca scena rozmowy ojca z córką, którzy powoli zaczynają uświadamiać sobie, że są tylko postaciami w hiperrealistycznej przygodówce przyszłości.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "The Original"

STRANGER THINGS

Serial stylizowany i rozgrywający się w latach 80. to niezły materiał na przygodówkę retro. Niestety jedyną próbę stworzenia takiej adaptacji podjęło jak na razie studio Telltale Games.

W scenie poniżej - tzw. Jedenastka niespodziewanie ratuje Mike'a i Dustina przed szkolnymi łobuzami.


Gustavo Viselner; odcinek pt. "Chapter Six: The Monster"

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.