Kącik amatora - Samorost
Samorost
Elum, 10 grudnia 2005

Autor: Jakub Dvorsky     Premiera: 2003     Gry powiązane: Samorost 2, Samorost 3

Niewielka wyspa sunąca łagodnie przez otchłań wszechświata. Na niej niewielka latarnia skrywająca w swoim wnętrzu niewielkiego podróżnika, którego szczęśliwe życie pełne jest niewielkich problemów. Do czasu. Pewnego dnia odkrywa on bowiem, że jego wyspa znalazła się na kursie kolizyjnym z inną, bliżej niezidentyfikowaną wyspą. W obliczu zagłady nasz dzielny bohater postanawia, przy pomocy swojego niewielkiego pojazdu, przedostać się na obcą wyspę i zrobić wszystko, aby nie doszło do zderzenia.

Samorost (można zagrać pod tym linkiem) to surrealistyczna, nieco odrealniona opowieść, przypominająca trochę klasyczne czechosłowackie dobranocki (główny bohater do złudzenia przypomina zaginionego brata Żwirka i Muchomorka). Grze najbliżej jest do przygodówek logicznych w stylu Gobliiins. W każdej lokacji do wykonania mamy jakieś zadania. Interfejs jest banalnie prosty. Korzystamy tylko z lewego klawisza myszy klikając w miejscach na ekranie, w których kursor zmienia swój kształt.

Samorost to przepiękna gra nasiąknięta niesamowitą atmosferą i ogromną dawką grywalności. Ma w sobie "to coś" co sprawia, że z przyjemnością się do niej wraca. Mimo, że jest do bólu liniowa i grając drugi raz trudno odkryć już coś nowego. Maleńkie dzieło sztuki.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.