Kącik amatora - Haluz
Haluz
Elum, 18 marca 2008

Autor: Tomas K.     Premiera: 2006     Gry powiązane: Haluz 2, Alchemia

Haluz (można zagrać w tym miejscu) to słowacka produkcja bliźniaczo podobna do czeskiego Samorosta. Podobne jest tu wszystko, począwszy od oprawy, a skończywszy na nieco abstrakcyjnych zagadkach. Nawet sam tytuł ma podobne znaczenie w języku słowackim. To oczywiście nie przypadek. Autor Haluza otwarcie przyznaje, że jest wielkim fanem produkcji Amanity, a sam Samorost to jego zdaniem najlepsza gra przeglądarkowa.

Głównym bohaterem Haluza jest bliżej niezidentyfikowane brzydactwo mieszkające w przytulnym domku z ogródkiem wraz ze swoją... umówmy się, że małżonką. Ich życie to nieustająca sielanka, przepełniona szczęściem i miłością. Do dnia, w którym coś dużego, latającego i pierzastego kradnie antenę satelitarną dostarczającą parze zakochanych ulubionej rozrywki. W tej sytuacji, nie zastanawiając się zbyt długo, brzydactwo wyrusza w szaleńczą pogoń za złodziejem anteny.

Haluz nie jest może tak przebojowy jak Samorost, ale gra się w niego równie przyjemnie. W zasadzie jedynym drobiazgiem, który drażnił mnie podczas gry były niektóre efekty dźwiękowe, które autor żywcem ściągnął z... Windowsa! To niestety psuje trochę radość z wczuwania się w specyficzną atmosferę haluzowego świata. O ile oczywiście można wczuć się w atmosferę gry, którą kończy się w kilkanaście minut. Całe szczęście, że wynaleziono sequele.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.