Kącik Amatora - Rückblende
Strona główna

Encyklopedia
Zapowiedzi
Recenzje
Solucje
Ciekawostki
Screeny
Grafiki
Zdjęcia
Filmy
Dema

FORUM

Kącik amatora
Kulisy produkcji
Plan wydawniczy
Rzut okiem
Czytelnia
Redakcja

Ścinki
The Inventory Polska
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Rückblende
Elum, 29 marca 2008

Autor: Nils Deneken     Premiera: 2007

Rückblende (do pobrania z oficjalnej strony) to, najprościej rzecz ujmując - interaktywny krótkometrażowy film animowany. Trudno tu doszukać się choćby jednej zagadki, bardziej złożonego zadania, czy nawet konkretnego celu. Dlatego nazwanie Rückblende grą przygodową byłoby na pewno nadużyciem. Z drugiej strony cechy przygodówki Rückblende także posiada. Eksploracja odbywa się podobnie jak w większości przygodówek pierwszoosobowych. Po kliknięciu lub wskazaniu (obrót lewo/prawo nie wymaga kliknięcia) odpowiedniej strzałki na ekranie, płynnie przemieszczamy się w wybranym kierunku. Istnieje też możliwość wybrania "gorącego punktu", na który nasz bohater ma zwrócić uwagę. A kim jest bohater? Mężczyzną, który po latach wraca do miejsca, w którym spędzał szczęśliwe chwile swojego dzieciństwa. W Rückblende myśli i wspomnienia mieszają się ze sobą. My możemy co najwyżej szukać własnej interpretacji scen, które widzimy na ekranie. Ma to oczywiście swój niepowtarzalny urok, ale przede wszystkim doskonale komponuje się z niecodzienną oprawą wizualną.

W Rückblende niewiele jest grafiki komputerowej. Cały dostępny obszar (okolica i wnętrze tajemniczego domku) to zbudowana z różnych materiałów makieta, sfilmowana następnie kamerą cyfrową we wszystkich możliwych (tzn. potrzebnych) ujęciach. Trochę jak w Neverhoodzie i filmach wykorzystujących animację poklatkową. Przy czym autor Rückblende poszedł o krok dalej i dodał do swojego dzieła również elementy animacji tradycyjnej. Postacie i istotne fragmenty otoczenia wyglądają więc tak, jakby zostały dorysowane "ołówkiem", na samym końcu. W ten sposób pozornie nie pasujące do siebie techniki stworzyły całkiem interesujący efekt.

Nie wspomniałem jeszcze, że Rückblende to część pracy dyplomowej studenta (teraz już absolwenta) kierunku - Komunikacja wizualna. Szkoda, że mimo sporej "wagi" pliku, oglądania jest stosunkowo niewiele. Prawdopodobnie autor nie miał czasu na jakąkolwiek optymalizację. Możliwe też, że rozpoczynając pracę nie myślał o udostępnianiu finalnej wersji w sieci. Dlatego jestem w stanie mu tą drobną wadę wybaczyć. Jeśli obieca, że nie jest to jego ostatni projekt tego rodzaju.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.