Kącik amatora - !
!
Elum, 13 stycznia 2010

Autor: Ben "Ben304" Chandler     Premiera: grudzień 2009

Skandal! W biały dzień, na oczach świadków bezczelnie skradziony zostaje miejski monument - Olbrzymi Tekturowy Wykrzyknik. Powiadomiony o zdarzeniu burmistrz miasta przydziela sprawę jedynemu agentowi, który aktualnie nie jest zajęty żadną tajną misją. Na szczęście sprawa skradzionego monumentu, z którą musi zmierzyć się !, Robot (nie należy mylić z I, Robot ani APZjP*) nie będzie trudna. Po pierwsze, od początku wiadomo kto ukradł. Po drugie, obszar poszukiwań złodzieja nie jest duży. Po trzecie, każde dziecko wie przecież, że śmiejący się złowieszczo faceci w cylindrach w dziewięćdziesięciu dziewięciu przypadkach na sto są zupełnie niegroźni. Nawet jeśli sami twierdzą inaczej.

! stawia na minimalizm. Miniaturowe lokacje (wymiary każdej z nich to dokładnie 194x162 pikseli) oraz drastycznie zredukowana paleta barw (nietrudno policzyć, że w sumie jest ich... pięć) nadają ! niepowtarzalnego uroku. Przy czym nie to jest jeszcze w tej przygodówce najciekawsze. Nie, nie chodzi mi również o tytuł. Mam na myśli rzecz, która jako pierwsza rzuca się w oczy w chwilę po uruchomieniu gry. Otóż wszystkie jej lokacje (w sumie sześć sztuk) autor upchnął... na jednym ekranie. Pomysł genialny w swojej prostocie, a jednak do tej pory chyba ani razu w grze przygodowej nie wykorzystany (mogę się mylić, ale nie przypominam sobie nic podobnego w dotychczasowej historii gatunku). A co to daje? Na razie nic. To dopiero pomysł, który być może kiedyś zostanie rozwinięty ponad zabawnie wyglądające rozmowy pomiędzy postaciami znajdującymi się w różnych lokacjach.

Jak każda gra Chandlera, tak i ! jest bardzo krótka (przy czym tym razem krótki metraż skrócił się jeszcze bardziej) i traktuje wszystko, z samą sobą włącznie, z przymróżeniem oka. Ukończenie jej dodatkowo ułatwia brak inwentarza. Zagadki opierają się w zasadzie tylko na dialogach, czyli wyłuskiwaniu bezcennych informacji z rozmów z mieszkańcami miasta.

* Artysta Poprzednio Znany jako Prince

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.