Kącik amatora - Soviet Unterzoegersdorf: Sector 2
Soviet Unterzoegersdorf: Sector 2
Elum, 31 stycznia 2010

Autorzy: Monochrom     Premiera: 2009     Gry powiązane: Soviet Unterzoegersdorf: Sector 1

Sequel Soviet Unterzoegersdorf: Sector 1 to kolejna, niezapomniana wycieczka w głąb niewielkiego, fikcyjnego kraju. A konkretnie - ostatniej, niepodległej republiki ZSRR (co warto zaznaczyć - geograficznie znajdującej się wewnątrz Austrii). Tym razem jako ambasador Nikita Chrusov* ruszamy z misją ratunkową, której celem jest uratowanie towarzysza Gomulki** (głównego bohatera Sectora 1), pojmanego i uwięzionego przez bezwzględnych kapitalistów na terenie US Oberzoegersdorf (tak mieszkańcy Unterzoegersdorfu nazywają Austrię).

Soviet Unterzoegersdorf: Sector 2 to druga z planowanej trylogii przygodówek, której autorami są członkowie walczącej z systemem anarchistyczno-postmodernistycznej ;) grupy Monochrom. Seria ta jest bez wątpienia jedyna w swoim rodzaju. Ale nie tylko ze względu na tematy jakie porusza. Przede wszystkim stworzone przy pomocy Adventure Game Studio gry to tylko część większego projektu grupy Monochrom. Pomysł na fikcyjny Unterzoegersdorf jest realizowany pod postacią happeningów, improwizacji teatralnych itp. już od około dziesięciu lat. Do osiągnięć ambasadora Nikity Chrusova (alter ego Johannesa Grenzfurthnera) zaliczyć można m.in. wtargnięcie w 2008 roku na jedną z imprez korporacyjnych Disney'a, w celu przedyskutowania z zarządem firmy istotnych spraw dotyczących Unterzoegersdorfu (ostatecznie został wyrzucony przez ochronę).

Mechanika i strona techniczna Sectora 2 nie różni się niczym od części pierwszej. Dla uwiarygodnienia świata gry ponownie zastosowano rosyjski dubbing (do wyboru z napisami angielskimi lub niemieckimi). W ramach ścieżki dźwiękowej, obok rosyjskiej pieśni patriotycznej, pojawia się nawet odrobina metalu i techno (remix... hymnu ZSRR). W rolach drugoplanowych, poza członkami Monochromu, wystąpiło kilku znanych niezależnych twórców, m.in. Jason Scott Sadofsky, Bruce Sterling, Cory Doctorow i Jello Biafra.* Zbieżność nazwisk najprawdopodobniej zamierzona.

** jw.
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.